Házi immunerősítők
Tudatos felkészülés az őszi hónapokra
Észre sem vettük, és beköszöntött az ősz, máris sárga színbe fordulnak a lehulló falevelek. Az esték egyre hűvösebbek lesznek és hamarabb sötétedik.
A legtöbbünk számára a nyaralások és a nyári lazább munkarend után újra sűrűsödnek a feladatok, sőt gyakran a munkahelyi elvárások is megnövekednek, ami azt jelenti, hogy viszonylag rövid idő alatt jelentős szellemi-fizikai terheléshez kell alkalmazkodnunk. Kevesebb gyümölcs kerül az asztalra, egyre kevesebb időt töltünk a szabad levegőn és a testmozgás is háttérbe szorulhat. Pedig pont most ősszel kellene összegyűjtenünk és elraktároznunk azokat az energiákat, amelyek felkészítik szervezetünket a télre, hogy energiakészleteink kitartsanak egészen tavaszig.
Éppen ezért, amíg lehet, használjuk ki az évszak kínálta lehetőségeket, igyekezzünk sok friss idénygyümölcsöt fogyasztani. Ne szegje kedvünket, ha kissé beborul az idő, kocogjunk, sétáljunk ilyenkor is bátran. A hétvégéket töltsük szabad levegőn, például túrázással, amelyre az őszi időjárás is kiválóan alkalmas. Fordítsunk figyelmet a kellő alvásmennyiségre (7-8 óra) naponta, illetve az elegendő folyadékbevitelre (minimum napi 2 liter víz). Figyeljünk oda egyéb hétköznapi is, amik kihatással lehetnek életünkre. (pl.: dohányzás, alkoholfogyasztás)
Házi immunerősítők:
- Tyúkhúsleves
- Tanulmányok bizonyítják, hogy a húslevesnek gyulladáscsökkentő és vírusellenes hatása van a zöldségekből és a csirkehúsból belefőtt vitaminok és cink miatt. Magas tápanyagtartalmát főleg a hagyma, a fokhagyma és az egyéb zöldségek biztosítják.
- Gyömbér
- A gyomor serkentésével támogatja az emésztőrendszert, így hozzájárul immunrendszerünk megerősítéséhez. A gyömbérteát sokan csodaszerként tartják számon, ugyanis izzasztó és méregtelenítő hatása segít levinni a lázat, kiirtani a vírusokat, csillapítani a köhögést és a torokfájdalmat.
- Homoktövis
- A járvány idején különösen jó szolgálatot tesz a fogyasztása, hiszen C-vitamin tartalma a citrom C-vitamin-tartalmának a tízszerese, és antioxidánsokat is nagy mennyiségben tartalmaz. Így nemcsak az immunrendszer erősítésében, de a fertőző betegségekkel szembeni védekezésben is fontos szerepe van.
- Sütőtök
- Rendkívül magas ásványianyag- (kalcium, cink, réz, mangán stb.) és vitamin- (B- és C-vitamin, karotin, folsav stb.) tartalma miatt alkalmas a megfázásos betegségek megelőzésére. Védi bőrünket a téli hideg ellen.
- Méz
- A mézet, mint gyógyító szert ősidők óta használják, mikrobaszaporodást gátló hatását kutatások igazolták.
- Echinacea
- Az Echinacea (kasvirág) készítményeket régóta használják a megfázás kezelésében, sok gyógyszernek is összetevője.
- Gyógyteák
Őszre fel! 🙂